Astronomların Cevabını Aradığı Soru - Blog

Astronomların Cevabını Aradığı Soru

 

 

Aslında astronomi için yüzyıllardır en büyük sorun evrenin nasıl var olduğudur. Thales’e göre evrende var olan her şey suyun şekillenmesi sonucunda oluşur. Yani her şey sudan var oldu. Peki, su nasıl oluşmuştur?

 Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var?

 

Leibzig’in meşhur sorusudur bu. Evrende doğa yasalarının var olması en az kaosun oluşması kadar ihtimal dâhilindedir. Bilim şu an çoğu soruya cevap bilmektedir. Evrenin nasıl oluştuğunu ve bu parametrelerin neden meydana geldiğini açıklayan çok fazla unsur vardır. Fakat big bang öncesinde ne olduğunu bugün bunu oluşturan maddenin nereden geldiğini henüz bilmiyoruz. Teoriye göre evren sürekli genişler. Bu sahneyi geriye doğru sararak en uç nokta olan pick sayısından önce var olmayan bir evrene ulaşırız.

 

 Sonsuz Evrenler

 

Aslında bir tane değil sonsuz tane evren vardır, diyen bilim insanlarının sayısı oldukça fazladır. Bu teori evrenin nereden geldiğini çözmeye çalışmak için ortaya atılmıştır. Fakat sonsuz olmanın karmaşası da aynı şekilde durumu çözmek yerine daha da karmaşık hale getirmektedir. Aynı şekilde evrenin sonsuzdan gelip sonsuza gittiğini düşünen bilim insanları da vardır. Oysa doğa kanunlara bize var olmaya başlayan her şeyin bir başlangıcı olduğunu söyler. Ayrıca sonsuz sayıda zaman kavramı yeterince karmaşık sorunlar getirmektedir.

 

 Atom içinde Evren

 

Sonsuz Evrenler teorisine alternatif olan bu teoriye göre bir atomun içinde çok küçük bir noktada bir boşluk vardır. Bu teorinin iddiasına göre bu boşlukta yeni bir big bang oluşur. Bu döngü her atomun zerresinde yeniden ve yeniden oluşmaktadır. Bu akıl almaz sayıda evren ne kadar fazla olursa olsun sorunu çözmemektedir. Çünkü ne kadar çok sayıda olursa olsun bu süreci başa sarmakla bir başlangıç noktasına ulaşırız ve bu ilk atomun nereden geldiğini bulmaya çalışırız. Bu nedenle astronomi için açıklamayı bekleyen en önemli konulardan birisi budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,Yeni bir iş, Borsa Öğrenme,emes hastalığı nedir,Earn Money, almanca türkçe çeviri, cassini uzay aracı