Mobil Uyumlu Sitenin Seoda Yeri - Blog

Mobil Uyumlu Sitenin Seoda Yeri

 

Mobil Uyumlu Sitenin Seoda Yeri

 

Son güncellemelerden sonra Google’ın mobil uyumlu sitelere daha fazla önem vermesi bir tesadüf değildir. Günümüzde insanlar git gide telefon olsun tabletler olsun daha çok yanlarında taşıdıkları elektronik cihazlara yöneldiler. Sonrasında bir çok firma bu gelişim karşısında mobil uyumlu uygulamalar üretti ve kendilerini mobil için optimize bir hale getirdi. Bunca gelişime arama motorları sessiz kalamazdı. Onlarda kendilerini geliştirdi ve mobile duyarlı hale geldiler. Ancak Google’ın yaptığı algoritma güncellemesi sonrası bir panik havası oluştu. Paniğin başlıca nedeni Seonun mobilde nasıl çalışasacağı ve uyumuydu. Bunlar tamamen yanlış düşüncelerden oluşan bir algılardan ibaretti.
Mobil Uyumlu Sitenin Seoda Yeri
 

 

Arama motoru optimizasyonu denilince bir çok insanın kafası karıştırmakta bu durumda seoyu karışık bir yöntem olarak göstermektedir. Ancak durum böyle değildir. Aslında olay çok basittir.

 

Arama motorlarının en temel amacı kullanıcıya aradığı kelimelere en yakın siteleri bulmaktır. Arama motoru botları sizlere kullanıcının sitenizle nasıl etkileşim haline geçeceğini gösterir. Kullanıcılar mobil üzerinden arama motorlarını kullandıklarında tıpkı masa üstü sürümünde olduğu gibi yine arama motoru botlarınca daha önce taranmış ve dizine kaydedilmiş siteler kullanıcıya sunulur. Bu açıdan bakacak olursak mobil uyumlu siteler diğer sitelere nazaran baştan bir adım öne geçecektir. Peki nasıl mobil uyumlu bir site tasarlayabiliriz? Bunun için uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Şimdi onlara değinelim.

 

Mobil Uyumlu Sitede Uyulması Gereken Başlıca Kurallar

 

Performans Almak İçin Sitenizi Tasarlayın

 

Bir mobil cihazdan sitenize kullanıcı geldiğinde sitenizi masa üstü bilgissayar gibi görmeyecektir. Ekranı oldukça kısıtlı olacaktır. Aynı zamanda günümüzde bu ekranlar dokunmatiktir. Yani bir parmak dokunuşuyla menüler arası geçişler olacaktır. Bu yüzden mobil versiyonunuzda parmak dokunuşuna uygun şekilde menüleriniz olmalıdır. Geçişler sırasında dokunuşun iki menüye değmemesine özen gösterin gerekli mesafeyi koruyun.

 

Bir diğer önemli nokta ziyaretçilerin mobil üzerinden bağlandığını unutmamak ve ziyaretçilerin genel sorunlarını düşünmektir. Mobil cihaz kullanan kişilerde en genel sorunlar yavaş internet ve sarzın bitmesi gösterilebilir. Her iki durumda da ziyaretçi bir an önce sitenize bağlanmak ve istediği bilgiyi almak isteyecektir. Yani aceleci bir kitle olacaktır. Sizin sitenizin yüklenmesi uzun sürerse ziyaretçi sitenizi terk edecektir. Bu durum aynı zamanda ziyaretçi kaybıyla kalmaz uzun vadede seo puanınızın düşmesine neden olur.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,Yeni bir iş, Borsa Öğrenme,emes hastalığı nedir,Earn Money, almanca türkçe çeviri, cassini uzay aracı