Pişti Oyunu Kaç Kişiyle Oynanır - Blog

Pişti Oyunu Kaç Kişiyle Oynanır

 

 

Pişti

 

Pişti, çok eski zamanlarda ortaya çıkan bir 52 iskambil kartıyla oynanır. Pişti oyununda kartların anlamalarının bir önemi yoktur. Yani bir kartın karo, maça, papaz ya da as olmasının hiçbir anlamı yoktur. Bir kâğıdın rakam değeri aynı ise kağıt değeri de aynı kabul edilir. Yani karo 8 ile maça 8 aynı kabul edilir. Sadece vale ortadaki bütün kartları alacak kadar değerlidir. Her oyuncuya dört kart dağıtılır ve eldeki dört kart bitince dört kart daha dağıtılır. Yere 3 kapalı bir açık kart konur. Ortaya atılan kartla aynı kart atıldığında ortadaki bütün kartları kazanan alır. Daha sonra ortada tek kart varken diğer oyuncu ortadaki kartın aynısını atarsa bu pişti olur.

 

 Puanlandırma

 

Pişti 10 puandır. Eğer pişti vale yani “J” ile yapılırsa 20 puan değerindedir. Karo 10

3 puan değerindedir. Vale ve as ise 1 puan değerindedir. Sinek 2, 2 puandır. Eldeki kâğıt sayısı fazla ise 3 puan olur.

  Blöflü Pişti

 

Blöflü pişti kuralları açısından normal pişti ile aynıdır. Ancak blöflü pişti de ek olarak blöf yapılabilir. Rakip oyuncu ortaya bir kart atar ve karşısındaki oyuncu elindeki kart doğru olsun ya da olmasın kapalı bir şekilde pişti diyerek atabilir. Rakip oyuncu bunun pişti olduğunu kabul ederse pişti olsun ya da olmasın oyuncu 10 puan kazanır ancak rakip piştiye itiraz ederse ve el pişti çıkarsa oyuncu 20 puan kazanır, Eğer pişti olmazsa rakip 10 puan kazanır. Bunda rakibin blöfünü tahmin etmek önemlidir.

  Kaç Kişiyle Oynanır

 

Pişti, çok sayıda kişiyle oynanır. İdeal olan 2 veya 4 kişidir ancak bu sayı artabilir. İskambil kağıtlarıyla oynanan bu oyun eğlencelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,Yeni bir iş, Borsa Öğrenme,emes hastalığı nedir,Earn Money, almanca türkçe çeviri, cassini uzay aracı