Samanyolu Ve Yıldızlar - Blog

Samanyolu Ve Yıldızlar

 

 

Samanyolu Nedir?

 

Yine astronomi biliminin inceleme alanına giren Samanyolu; bulut olmayan, berrak gecelerde gökyüzünde baştan aşağı gözüken, gaz bulutlarından ve milyarlarca yıldızdan oluşan, ışıklı, uzun yıldız kümesidir.

 

Geçmişe baktığımızda, MÖ 450-370 yıllarında yaşayan Democritus, gökyüzünde görülen ışıklı bölgelerin çok uzaktaki yıldızlardan oluşabileceğini düşünmüştür. MÖ 384-322 yılları arası yaşayan Aristo ise Süt Yolu olarak adlandırdıkları bu yıldız bölgesinin Dünya atmosferi üstünde bulunan birçok sayıdaki yıldızın alevlenmesinden kaynaklı olduğunu düşündü.

 

Modern optiğin babası olarak bilinen ve kabul edilen İbn-i Heysem ise Aristo’nun önerdiği düşüncesine karşı çıkarak bu yıldızların Dünya’dan çok çok uzakta olduğunu öne sürmüştür.

 

 Güneş Sistemi ve Samanyolu

 

Bir teleskopla Samanyolu’nu ilk defa detaylarıyla incelemek isteyen Galilei gök adamızın sınırsız sayıda yıldızlardan oluştuğunu keşfetmiş ve herkese bildirmiş oldu. Galilei’den çok sonra 1780’lerde William Herchel ve 1900’lerde ki Kapteyn, Güneş sisteminin yaklaşık olarak Samanyolu’nun tam merkezinde bulunduğunu ileri sürdü.

 

Güneş sistemimizin Samanyolu içerinde olan konumu Harlow Shapley tarafından 1922 yılında kesin olarak belirlenene kadar Kapteyn’in düşüncesi tüm bilim dünyasında gerçek olarak kabul edildi ve geçerliliğini korudu. Günümüzde bilim dünyası, teknolojik gelişmelerle denk ilerleyen Samanyolu ve Güneş sistemiyle ilgili çok daha fazla bilgiye sahiptir. Bugün elde edilen bilgiler doğrultusunda Samanyolu gök adasının;

-Galaktik disk,

-Küresel kümeler,

-Halo, bölümlerinden oluştuğu ileri sürülmektedir. Bu gök adalarımızın haritasının oluşturulabilmesinde özellikle de gelişmiş teknolojideki radyo teleskoplarının katkısı oldukça fazladır.

Evrendeki hidrojen gazının gözlemlenmesiyle Samanyolu gök adasının değişik yapısı ile ilgili ciddi derecede önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Hidrojen gazının yapısında görülen 21 cm’lik radyo ışınımlarından yararlanılarak Samanyolu gök adasının sarmal kolları olduğu gözlemlenmiştir. Bu gözlemlere göre Samanyolu gök adasında;

-Avcı kolu (Güneş sisteminin bulunduğu kol.)

-Yay kolu (Gök adamızın merkezi doğrultusunda bir yerde bulunmaktadır.)

-Kahraman kolu (Kış aylarında gözlemlenir.)

-Erboğa kolu

-Kuğu kolu, bulunmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,Yeni bir iş, Borsa Öğrenme,emes hastalığı nedir,Earn Money, almanca türkçe çeviri, cassini uzay aracı